W oparciu o przepisy prawa zamieszczamy poniżej najważniejsze informacje dotyczące zezwoleń na wycinkę drzew oraz prac możliwych do przeprowadzenia bez konieczności posiadania zgody.
Zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu
Zezwolenie na wycinkę drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy wycięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.
Właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia wycięcia drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej do właściwego organu jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
1) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
2) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
3) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Wzór zgłoszenia można pobrać w urzędzie gminy lub napisać samodzielnie. Zgłoszenie powinno zawierać:
– imię i nazwisko wnioskodawcy,
– oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte
– rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Urzędnik w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin w celu ustalenia
1) nazwy gatunku drzewa;
2) obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo:
a) posiada kilka pni – obwodu każdego z tych pni,
b) nie posiada pnia – obwodu pnia poniżej korony drzewa.
Nastepnie z oględzin sporządza protokół. Po dokonaniu oględzin urząd w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Wycinka drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
W przypadku gdy zgłoszenie nie zawiera wszystkich niezbędnych danych, organ, w drodze postanowienia, nakłada obowiązek uzupełnienia zgłoszenia w terminie 7 dni.
W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin wycięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
Zgłoszenie drzewa do wycięcia jest bezpłatne.
Bez zezwolenia można usunąć:
– drzewa i krzewy owocowe – jeśli nie rosną na terenach wpisanych do rejestru zabytków,
– krzewy, które rosną w skupisku o powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych,
– krzewy ozdobne,
– drzewa złamane lub wywrócone przez działanie sił natury, katastrofy czy wypadku (po wcześniejszym zgłoszeniu i oględzinach przez urząd wydający stosowne zezwolenia).
Zgoda nie jest również wymagana przy wycince krzewów, które rosną w skupisku o powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych.
Konsekwencja wycinki drzew bez zezwolenia
Konsekwencją wycięcia drzewa bez stosownego zezwolenia są kary pieniężne. Ich wysokość zależy od rodzaju lub gatunku drzewa oraz od jego obwodu na wysokości 130 cm.
Link do ustawy regulującej usuwanie drzew: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000055/U/D20200055Lj.pdf